Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. I GSK 779/17

Celne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Piszczek (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 22 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Lu 981/16 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Spółki A na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 22 marca 2017 r., sygn.. akt III SA/Lu 981/16 oddalił skargę Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z [...] czerwca 2016 r. w przedmiocie długu celnego oraz podatku od towarów i usług.

Skargę kasacyjną od powyższego orzeczenia wywiódł pełnomocnik ww. strony, który zaskarżył wyrok w całości, a powołując się na treść art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2020 r. Prawo o postępowaniu przed sadami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.; dalej: p.p.s.a.), zarzucił:

a. naruszenie prawa materialnego, a mianowicie:

i. art. 221 ust. 4 stanowiącego, że jeżeli dług celny powstał na skutek czynu podlegającego w chwili popełnienia wszczęciu postępowania karnego dłużnika można powiadomić o kwocie długu celnego na warunkach przewidzianych w obowiązujących przepisach po upływie terminu 3 lat, określonych w ust. 3, poprzez jego niezastosowanie i stwierdzenie powstania długu celnego, w sytuacji gdy w rzeczywistości nastąpił okres przedawnienia ww. zobowiązania albowiem zdarzenie, którego sprawa dotyczy miało miejsce w dniu 11 września 2010 r. Błędnym jest uznanie organu, że czyn podlegający wszczęciu postępowania karnego ma związek ze skarżącą, bowiem jak sam organ celny ustala przestępstwo miało polegać na zerwaniu plomb, przez nie ustaloną do chwili obecnej przez organ osobę. Co istotne, a o czym zapomina organ ustalając kwestię możliwości wszczęcia postępowania karnego zerwanie plomb miało nastąpić na samochodzie o nr rej. [...], tj. innym niż załadowany przez skarżącego, a w związku z tym brak jest podstaw do uznania związku pomiędzy działaniem lub zaniechaniem skarżącej, a kwestią podlegającą wszczęciu postępowania karnego, która w przypadku uznania przez organ, że takowa zachodzi winna być odnoszona jedynie do osoby, która dokonała bezprawnie przeładunku towaru;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty