06.08.2020

Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2020 r., sygn. I GSK 871/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Henryk Wach po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 173/17 w sprawie ze skargi R. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej 1. oddala skargę kasacyjną. 2. zasądza od R. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 173/17 oddalił skargę R. P. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej.

Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z [...] grudnia 2016 r. Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z [...] czerwca 2016 r. określającej przedsiębiorcy R. P. prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą [...] w B. wysokość opłaty paliwowej za kwiecień 2012 r. w kwocie 378 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że podstawą do ustalenia zobowiązania do zapłaty opłaty paliwowej wobec strony jest decyzja Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] czerwca 2016 r., którą określono stronie wysokość zobowiązania podatkowego w zakresie podatku akcyzowego za badany okres. Organ podkreślił, że skoro skarżący został zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego, to jest również podmiotem na którym ciąży obowiązek zapłaty opłaty paliwowej.

Organ II instancji zanegował prawdziwość twierdzenia skarżącego co do konieczności zawieszenia postępowania w sprawie opłaty paliwowej w sytuacji, gdy rozstrzygnięcie sprawy i wydanie decyzji uzależnione jest od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego w przedmiocie istnienia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym. Nie zgodził się on z tezą o naruszeniu prawa poprzez wydanie decyzji w sprawie opłaty paliwowej jeszcze przed doręczeniem stronie decyzji w sprawie zobowiązania w podatku akcyzowym i przed upływem terminu do wniesienia odwołania, podczas gdy w chwili wydania decyzji w sprawie opłaty paliwowej decyzja w sprawie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym nie została jeszcze wysłana do Podatnika i nie upłynął, a nawet nie rozpoczął się termin do jej zaskarżenia. W jego przekonaniu określenie wysokości podatku akcyzowego nie jest zagadnieniem wstępnym w postępowaniu w przedmiocie wymiaru opłaty paliwowej. Rozstrzygnięcie w przedmiocie opłaty paliwowej nie jest bowiem w każdej sprawie bezwzględnie uzależnione od uprzedniego uzyskania rozstrzygnięcia innego organu, a tylko taki, bezpośredni związek jest immanentną cechą zagadnienia wstępnego, o którym mowa w art. 201 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej O.p.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp