Wyrok NSA z dnia 22 września 2020 r., sygn. II GSK 3080/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 22 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Po 944/16 przy udziale Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Poznaniu w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 17 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Po 944/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: WSA, Sąd I instancji) po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. K. (dalej: przedsiębiorca, skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. (dalej: Dyrektor IC) z [...] lipca 2016 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry, oddalił skargę.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Funkcjonariusze Urzędu Celnego w L. przeprowadzili [...] listopada 2015 r. kontrolę w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach w barze "[...]" w B., ul. K. [...],[...] P., w którym działalność gospodarczą prowadził skarżący. Kontrolujący ustalili, że w barze były dwa urządzenia: jedno włączone do sieci elektrycznej i gotowe do gry o nazwie HOT FUN nr [...] i drugie - oznaczone jako FOREX - niewłączone i bez numerów umożliwiających jego identyfikację (dlatego nie zostało objęte postępowaniem). Przeprowadzony, na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2015r., poz. 990 z późń. zm.), eksperyment w postaci gier kontrolnych, wykazał, że urządzenie HOT FUN jest automatem do gier w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 612 z późn. zm.; dalej: u.g.h.). Jest bowiem urządzeniem elektronicznym, na którym istnieje możliwość uzyskania w grze wygranej pieniężnej lub rzeczowej, a gry na nim urządzane zawierają element losowości. Ponadto gry na ww. automacie urządzane były w lokalu, który nie posiadał statusu kasyna gry. Przesłuchany przedsiębiorca zeznał, że zawarł umowę dzierżawy powierzchni z A. sp. z o.o. Jednakże umowy tej przedsiębiorca nie udostępnił, gdyż jak zeznał, po podpisaniu jedyny egzemplarz umowy został zabrany przez serwisanta. Kierując się ww. zeznaniami organ I instancji uznał przedsiębiorcę za urządzającego gry.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty