Wyrok NSA z dnia 30 września 2020 r., sygn. II GSK 3575/17
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Marta Woźniak po rozpoznaniu w dniu 30 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 2256/16 w sprawie ze skargi A. S.A. w W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B. S.A. w W. na rzecz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 10 maja 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 2256/16 oddalił skargę A. S.A. (obecnie B. S.A.) z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z [...] września 2016 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (zwany dalej: Dyrektorem Oddziału Wojewódzkiego NFZ) wydał [...] listopada 2014 r. decyzję, w której stwierdził, że A.B. podlegała obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w okresie od [...] sierpnia 2013 r. do [...] września 2013 r., z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, nazwaną umową o dzieło, zawartej z płatnikiem - A. S.A. z siedzibą w W. (zwaną dalej: skarżącą).
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (zwany dalej: Prezesem NFZ) decyzją z [...] września 2016 r. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalając skargę na tę decyzję podzielił stanowisko Prezesa NFZ, że umowy zawartej pomiędzy A.B. a skarżącą, nie można uznać za umowę o dzieło w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380, ze zm.; dalej: k.c.), nawet pomimo nazwania jej tak przez strony. W świetle art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty