Wyrok NSA z dnia 14 października 2020 r., sygn. II GSK 3951/17
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Protokolant Anna Fyda- Kawula po rozpoznaniu w dniu 14 października 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 30 sierpnia 2017 r. sygn. akt I SA/Bk 484/17 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 484/17, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718; dalej jako: "p.p.s.a.") oddalił skargę M. G. (dalej jako: "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia [...] kwietnia 2017 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.
W dniu 22 września 2016 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Łomży przeprowadzili w lokalu - kontenerze przy ul. [...] w Ł., kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471; dalej jako: "u.g.h."). W protokole z kontroli, wskazano, że stwierdzono użytkowanie czterech automatów (Apollo Games Quizomat), które posiadają wygląd i konstrukcję automatów do gier hazardowych, wyposażone były w monitory, panele sterowania, kieszeń na wygrane, akceptor monet i wyrzutnik banknotów. Ustalono, że zabezpieczone urządzenia są urządzeniami elektronicznymi korzystającymi z sieci INTERNET, gry na nich są w celach komercyjnych, zaś gra na nich ma charakter losowy. Ustalono również, że skarżący nie posiada i nie posiadał w dniu zatrzymania urządzenia koncesji na prowadzenie kasyna gry, jak również zezwolenia na urządzanie gier na automatach urządzanych w salonach gier lub automatach o niskich wygranych. W trakcie kontroli zabezpieczono również kopię ramowej umowy dzierżawy powierzchni z dnia 19 sierpnia 2016 r., której stronami są X. Sp. z o.o. w B. i skarżący. Skarżący zobowiązał się wydzierżawić powierzchnię lokalu pod ww. urządzenia (quizomaty), w zamian za co otrzymywał od X. Sp. z o.o. czynsz w wysokości 40% sumy dochodów uzyskiwanych z uruchomienia quizomatów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty