25.09.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 września 2020 r., sygn. II GSK 4205/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 25 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Sp. z o.o. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 czerwca 2017 r. sygn. akt V SA/Wa 1913/16 w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [A.] Sp. z o.o. we W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 22 czerwca 2017 r., sygn. akt V SA/Wa 1913/16 oddalił skargę [A.] sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie (obecnie: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie; dalej: Dyrektor) z [...] kwietnia

2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę wyrokowania następujące ustalenia:

Zaskarżoną decyzją Dyrektor utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego I w W. z [...] lutego 2016 r., wymierzającą [A.] sp. z o.o. we W. (dalej: Spółka, skarżąca), na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612 ze zm.; dalej cyt. jako: u.g.h.), karę pieniężną 36 000 zł za urządzanie gier na automatach do gier pn. HOT FUN nr [...], HOT FUN nr [...], HOT FUN nr [...] poza kasynem gry, tj. w lokalu przy ul. [...] w W. Podstawą nałożenia kary był zgromadzony przez funkcjonariuszy celnych materiał dowodowy w postaci m.in. oględzin urządzenia oraz eksperymentu, który potwierdził, że sporne urządzenia to automaty do gier losowych w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 5 u.g.h., gry na nich były urządzane w celach komercyjnych, urządzenia oferowały i realizowały wygrane rzeczowe i pieniężne, a Spółka nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna gry, ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach. W czasie kontroli ujawniono umowę dzierżawy powierzchni z 1 września 2015 r. zawartą pomiędzy skarżącą a "B." [...] S.C. Przedmiotem umowy była dzierżawa 2 m2 lokalu przy ul. [...] w W. w celu prowadzenia w tym miejscu działalności gospodarczej przez skarżącą, która była dysponentem spornych urządzeń. W tych okolicznościach Dyrektor uznał Spółkę za podmiot urządzający gry losowe w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. i nałożył karę w wysokości przewidzianej w art. 89 ust. 2 pkt 2 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne