02.07.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2020 r., sygn. II GSK 3813/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A Sp. z o.o. w B od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 lipca 2017 r., sygn. akt III SA/Wr 162/17 w sprawie ze skargi A Sp. z o.o. w B na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W z dnia [..] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A Sp. z o.o. w B na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 lipca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (dalej: WSA we Wrocławiu lub Sąd I instancji) oddalił skargę A Sp. z o.o. w B na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W (dalej: Dyrektor) z [...] stycznia 2017 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Funkcjonariusze celni przeprowadzili w lokalu w P kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów prawa regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. Stwierdzili, że w lokalu znajduje się między innymi automat do gier GAMINATOR. Na urządzeniu przeprowadzony został eksperyment. Kontrolujący przesłuchali pracowników lokalu - osoby zatrudnione w spółce. Z protokołu przesłuchań dokładnie wynika, jakie obowiązki ciążyły na wymienionych pracownikach w zakresie obsługi salonu gier. Z zeznań wynikało, że osoby te były w posiadaniu kluczy serwisowych do automatu, dzięki którym dokonywano kasowania punktów z licznika CREDIT oraz dokonywały wypłat wygranych z tzw. "klucza". W trakcie przeprowadzanych czynności stwierdzono również, że automat nie posiadał numeru poświadczeń rejestracji właściwego organu. Dysponentem (właścicielem) automatów była spółka, będąca zarazem organizatorem gier, co wynikało między innymi z zeznań świadków. W trakcie prowadzonego w sprawie postępowania karnego skarbowego powołany przez organ biegły sądowy z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier - Sądu Okręgowego w Częstochowie - dokonał oględzin zatrzymanego urządzenia i wydał opinię podając, że badany automat służy do celów komercyjnych - warunkiem uruchomienia automatu jest zakredytowanie go przez grającego gotówką w wysokości zależnej od ilości punktów przeznaczonych na rozgrywanie udostępnionych gier losowych, nadto spełnia kryteria automatu do gier w rozumieniu przepisów u.g.h..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne