Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606745)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88763)
      • Rachunkowość firm (3836)
      • Ubezpieczenia (35851)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    16.07.2020 Podatki

    Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. I GSK 603/20

     

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Piotr Pietrasz (spr.) Sędzia del. WSA Marek Sachajko po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 4 grudnia 2019 r. sygn. akt I SA/Bd 610/19 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej określającej wysokość podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

    Uzasadnienie

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. akt I SA/Bd 610/19 oddalił skargę J. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia [...] sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

    Od przedmiotowego wyroku J. P. złożył skargę kasacyjną, zaskarżając powyższy wyrok w całości.

    Zaskarżonemu wyrokowi zarzucił naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., dalej: p.p.s.a.) w zw. z art. 199a § 3 w zw. z art. 247 § 1 pkt 3 i art. 121 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm., dalej: O.p.), w zw. z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483), poprzez błędne stwierdzenie, że nie zachodzi w niniejszej sprawie przesłanka rażącego naruszenia prawa oraz nieważność postępowania, a w efekcie utrzymanie w mocy decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy nr [...] z dnia [...] maja 2019 roku, odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] sierpnia 2016 roku nr [...] utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w T. z dnia [...] września 2015 roku, nr [...], podczas gdy z okoliczności sprawy jasno wynika, iż organy rażąco naruszyły przepis art. 199a § 3 O.p., poprzez brak jego zastosowania, tj. brak obligatoryjnego wystąpienia do sądu powszechnego o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego, co w konsekwencji narusza podstawowe zasady demokratycznego państwa prawnego, tj. zasadę zaufania do organów podatkowych oraz godzi w bezpieczeństwo prawne jednostki.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • AKCYZA
    • Prawo do korekty obniżającej akcyzę pobraną z tytułu WNT samochodu osobowego – wyrok NSA
    • Projekty - sierpień-wrzesień 2025
    • Prawo do zwolnienia z podatku akcyzowego bez certyfikatu małego producenta piwa – zmiana interpretacji
    • Informator dla klientów biur rachunkowych – kwiecień 2025 r.
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.