Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2020 r., sygn. I GSK 377/20
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. akt I SA/Op 382/19 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego [...] Sp. j. w O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy naliczenia i wypłaty oprocentowania od nadpłaty w podatku akcyzowym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. akt I SA/Op 382/19 uwzględnił skargę P. Spółka jawna w O. (dalej: skarżąca) i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. z dnia [...] czerwca 2019 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w O. z dnia [...] grudnia 2018 r. w przedmiocie odmowy naliczenia i wypłaty oprocentowania od nadpłaty w podatku akcyzowym.
Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r. DIAS utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w O. z dnia [...] grudnia 2018 r. odmawiającą skarżącej naliczenia i wypłaty oprocentowania od nadpłaty powstałej w wyniku umorzenia postępowania podatkowego.
Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu I instancji o braku podstaw do ich oprocentowania, gdyż nie wystąpiły żadne przesłanki uprawniających do ich naliczenia. Podniósł, że analiza akt sprawy, ze szczególnym uwzględnieniem uzasadnienia zapadłych wobec Spółki wyroków WSA i NSA, prowadzi do wniosku, że organy podatkowe w swoich pierwotnych decyzjach rozstrzygały w oparciu o obowiązujące w kraju przepisy, zgodnie z dominującą wówczas linią orzeczniczą sądów administracyjnych. W momencie orzekania w przedmiotowych sprawach zarówno przez organy podatkowe obu instancji, jak i WSA w Opolu, powszechnie obowiązywała rygorystyczna, literalna wykładnia art. 89 ust. 16 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3 poz. 11, dalej: u.p.a.), potwierdzona następnie przez Trybunał Konstytucyjny. Dopiero w 2015r. - głównie ze względu na zmianę brzmienia art. 89 ust. 16 ustawy - zaczęły pojawiać się wyroki NSA, w których zastosowano celowościową wykładnię tego przepisu w odniesieniu do stanów faktycznych, które zaistniały przed 1.01.2015r. i ta najnowsza linia orzecznicza ugruntowała się w 2016r. Tym samym - w ocenie DIAS - nie sposób uznać, że organy przyczyniły się do powstania przesłanki uchylenia decyzji, będącej źródłem nadpłaty. Przedmiotowe decyzje Naczelnika Urzędu Celnego w O. w momencie ich wydawania nie naruszały bowiem obowiązującego ówcześnie prawa i wpisywały się w jego powszechną wykładnię. Dopiero zmiana linii orzeczniczej, która nastąpiła już na etapie orzekania przez Naczelny Sąd Administracyjny spowodowała konieczność wyeliminowania z obrotu prawnego tych decyzji. Orzekający ponownie w sprawie, w ramach postępowania odwoławczego, DIAS (wyroki NSA uchylały bowiem także decyzje organu II instancji) zobligowany był do zastosowania nowego już brzmienia art. 89 ust. 16 u.p.a., w związku z art. 40 ustawy nowelizującej. W konsekwencji uznano, że sprawy wymagają przeprowadzenia postępowania dowodowego w znacznej części, w celu ustalenia faktycznego przeznaczenia sprzedanych przez Spółkę wyrobów. Zatem to nie organy przyczyniły się do powstania przesłanki uchylenia decyzji, lecz brzmienie obowiązujących przepisów prawa, potwierdzone ugruntowaną wówczas linią orzeczniczą sądów administracyjnych. Dopiero zmiana tej linii orzeczniczej, w powiązaniu ze zmianą stanu prawnego, tj. nadaniem przez ustawodawcę nowego brzmienia art. 89 ust. 16 u.p.a. mającego zastosowanie również do stanów faktycznych zaistniały przed tą nowelizacją, doprowadziła do uznania tych decyzji za nieprawidłowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty