Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2020 r., sygn. I GSK 315/20
Art. 107 ust. 2 lit. c rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 w zakresie pojęcia „zbiorniki standardowe” , winien być interpretowany ściśle ze względu na odmienne cele wspólnotowego prawa celnego od celów opodatkowania podatkiem akcyzowym wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów, a mianowicie: zapobieganie przywozowi - ze szkodą dla interesów podatkowych państw członkowskich - nadmiernych ilości paliwa z kraju, w którym jego cena, była wyraźnie niższa od cen stosowanych na rynku wspólnotowym, także ze względu na zasadę pewności prawa oraz trudności, z jakimi powinny zmierzyć się krajowe organy celne. Dlatego też w ramach tego uregulowania pod pojęciem „zbiorników standardowych” należy rozumieć zbiorniki montowane wyłącznie przez producenta pojazdu.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 22 października 2019 r., sygn. akt I SA/Rz 456/19 w sprawie ze skargi A.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 22 października 2019r., sygn. akt I SA/Rz 456/19 oddalił skargę A. S. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. (dalej: DIAS) z dnia [...] maja 2019 r. w przedmiocie długu celnego.
Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] maja 2019r. DIAS utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno - Skarbowego w P. z dnia [...] października 2018r. stwierdzającą powstanie długu celnego w przywozie, w związku z naruszeniem warunków wymaganych do zwolnienia z należności celnych przywozowych i określił kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości 0 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty