Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. I GSK 688/17
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędzia del. WSA Artur Adamiec Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 1233/16 w sprawie ze skargi A. w M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od A. Sp. j. w M. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, wyrokiem z 22 lutego 2017r., sygn. akt I SA/Wr 1233/16, po rozpoznaniu skargi A. spółki jawnej w M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów (obecnie Ministra Rozwoju i Finansów) z [...] czerwca 2016 r. w przedmiocie podatku akcyzowego, w punkcie pierwszym uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną w całości, w punkcie drugim zasądził zwrotu kosztów postępowania sądowego.
W motywach rozstrzygnięcia Sąd I instancji wskazał, że spór w sprawie koncentruje się wokół prawnopodatkowych następstw jakie niesie za sobą wewnątrzwspólnotowe nabycie wyrobów akcyzowych o kodach CN 2710 11 21 i CN 2710 11 25 (benzyny lakiernicze oraz benzyny specjalne) przeznaczonych do innych celów niż napędowe lub opałowe, które nabywane są w przedstawionym przez spółkę modelu obrotu w celu ich dalszej odsprzedaży kontrahentom wnioskodawcy.
Zdaniem wnioskodawcy w tak określonym stanie faktycznym wobec spółki nie powstanie zobowiązanie w podatku akcyzowym, gdyż ustawa o podatku akcyzowym nie przewiduje stawki akcyzy dla wyrobów nabywanych w przedstawiony sposób a stawka akcyzy jest elementem niezbędnym do obliczenia wysokości podatku akcyzowego i do powstania zobowiązania w tym podatku. Nie zgadzając się z zaprezentowanym we wniosku stanowiskiem organ podatkowy stwierdził, że dla stanowiących przedmiot wniosku wyrobów stawką właściwą będzie stawka podstawowa określona w art. 89 ust. 1 pkt 14 w zw. z art. 89 ust. 1a u.p.a. a wyroby te winny być opodatkowane jak pozostałe paliwa silnikowe. Sąd podzielił to stanowisko strony skarżącej, iż nieprawidłowo przyjęto w zaskarżonej interpretacji, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym do określenia stawki akcyzy zastosowanie ma przepis art. 89 ust. 1 pkt 14 w zw. z art. 89 ust. 1a u.p.a., tj. tak jak dla pozostałych paliw silnikowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty