Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2020 r., sygn. II GSK 4316/17
Gry losowe; Kara administracyjna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) protokolant Klaudia Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2020 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A] sp. z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Wr 111/17 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [A] sp. z o.o. z siedzibą w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 30 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Wr 111/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę [A] sp. z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu) z [...] lipca 2016 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniu 29 lipca 2015 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu w D., w którym znajdowało się sześć automatów do gier, w tym automat do gier o nazwie GAMINATOR nr [...]. Urządzenie to było włączone i gotowe do gry. W wyniku eksperymentu procesowego stwierdzono, że gry zainstalowane na kontrolowanym urządzeniu spełniają warunki do uznania ich za gry na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy o grach hazardowych. Ustalenia te potwierdziła następnie opinia biegłego. Według dokonanych ustaleń właścicielem automatu była [A] sp. z o. o. w B., nieposiadająca koncesji na prowadzenie kasyna gry, wymaganego na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o grach hazardowych, ani zezwolenia na urządzanie gier na automacie w salonach gier lub na automacie o niskich wygranych, w rozumieniu art. 129 ust. 1 ustawy o grach hazardowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty