Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 2542/17
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kuba Protokolant Kinga Migdalska po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 lutego 2017 r. sygn. akt III SA/Kr 1506/16 w sprawie ze skarg D. S. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] [...] sierpnia 2016 r. nr [...] [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 1506/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi D. S. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...],[...],[...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że funkcjonariusze Urzędu Celnego w N. przeprowadzili kontrolę w:
- lokalu na Stacji Paliw w O., należącej do A. Sp. z o.o. Z protokołu kontroli wynikało, że w lokalu stwierdzono trzy automaty do gier: dwa Hot Spot i jeden Hot Spot Platin, wszystkie bez numerów i oznaczeń, włączone do zasilania i gotowe do gry. Kontrolujący przeprowadzili eksperymenty na wskazanych automatach, w wyniku których ustalili, że na tych urządzeniach można prowadzić gry z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych. Automaty należały do B. Sp. z o. o. w organizacji, reprezentowanej przez D. S.
- lokalu na stacji paliw C. Sp. j. w L. Z protokołu kontroli wynikało, że w kontrolowanym lokalu stwierdzono trzy automaty do gier: dwa Hot Spot i jeden Hot Spot Platin, wszystkie bez numerów i oznaczeń, włączone do zasilania i gotowe do gry. Kontrolujący przeprowadzili eksperymenty na dwóch automatach, w wyniku których ustalili, że na tych urządzeniach można prowadzić gry z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych. Na jednym z automatów Hot Spot nie udało się przeprowadzić gry kontrolnej. Mimo, że automat przyjął wpłaconą monetę i powiększył stan licznika Credit o wartość punktową odpowiadającą wpłaconej kwocie, wszystkie przyciski na automacie były nieaktywne (automat ten, podobnie, jak dwa pozostałe był przedmiotem opinii biegłego, która wykazała, że każdy z automatów umożliwiał rozgrywanie gier o wygrane pieniężne, a gry zawierały element losowości). Automaty należały do B. Sp. z o. o. w organizacji, reprezentowanej przez D. S.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty