Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 4264/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Mirosław Trzecki, Sędzia NSA Cezary Pryca, Sędzia NSA (del.) Stanisław Śliwa (spr.), Protokolant Monika Majak, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółka z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 lipca 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 303/17 w sprawie ze skargi A. Spółka z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie, wyrokiem z dnia 13 lipca 2017 r. sygn. akt III SA/Kr 303/17, oddalił skargę A. sp. z o.o. w B. (dalej także: "Spółka") na decyzję Dyrektora Izby Celnej (DIC) w Krakowie z dnia [...] stycznia 2017 r., Nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
W dniu [...] sierpnia 2014 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Krakowie przeprowadzili w lokalu [...] znajdującym się przy ul. [...] w K. kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471), dalej: "u.g.h.", regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W lokalu tym stwierdzono dziesięć należących do Spółki, wyszczególnionych z nazwy i numerów urządzeń, włączonych i gotowych do gry. W wyniku eksperymentów ustalono, że bębny zatrzymywały się samoczynnie bez udziału grającego, a w żadnej z przeprowadzonych gier grający nie miał wpływu na jej wynik. Gry organizowane były w celach komercyjnych tzn. dla osiągnięcia zysku, przynosząc organizatorowi określone dochody. Rozpoczęcie gry uzależnione było od wpłaty określonej kwoty przez grającego. Gry urządzane były poza kasynem gry, bowiem kontrolowany lokal nie posiadał takiego statusu, a podmiotem je urządzającym w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. jest Spółka, jako właściciel urządzeń, czerpiący z nich zyski. W oparciu o powyższe Naczelnik Urzędu Celnego (NUC) w Krakowie, decyzją z [...] września 2016 r. wymierzył Spółce karę pieniężną w wysokości 120 000 zł za urządzanie gier na dziesięciu automatach poza kasynem gry.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty