14.10.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 października 2020 r., sygn. I FSK 2048/17

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (spr.), Sędzia WSA (del.) Zbigniew Łoboda, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 14 października 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 21 września 2017 r. sygn. akt I SA/Ke 453/17 w sprawie ze skargi P. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach z dnia 17 maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2011 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach z dnia 17 maja 2017 r., nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach na rzecz P. sp. z o.o. w W. kwotę 12527 (dwanaście tysięcy pięćset dwadzieścia siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 21 września 2017 r., sygn. akt I SA/Ke 453/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę P. sp. z o.o. w W. (dalej: spółka, podatnik, skarżąca, strona) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach z dnia 17 maja 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2011 r.

1.2. Stan sprawy przedstawiał się następująco.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach decyzją z 17 maja 2017 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. z 7 listopada 2016 r. określającą spółce podatek od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2011 r.

1.3. Organ ustalił, że spółka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży (eksportu) mrożonych owoców. W ramach kontroli podatkowych stwierdzono, że w rozliczeniu za okres od stycznia do września 2011 r. spółka zawyżyła wartość eksportu poprzez nieprawidłowe zastosowanie stawki podatkowej w wysokości 0% przy transakcjach udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi dla firmy M. LC. [...]. w USA. Jako odbiorcę na fakturach wskazano firmę z Rosji, tj. H. Z. ZAO. Organ wszczął postępowanie podatkowe, w toku którego ustalił, że wywóz towarów nie nastąpił w wykonaniu dostawy na rzecz nabywcy wskazanego na fakturach i dokumentach celnych i dlatego uznał, że sporne faktury VAT, nie odzwierciedlając sprzedaży eksportowej, nie uprawniają spółki do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT 0%. Organ wskazał, że wykluczona jest możliwość stwierdzenia dokonania eksportu towarów, a w konsekwencji zastosowanie preferencyjnej 0% stawki podatku, w sytuacji, gdy oznaczony na fakturze czy w dokumentach celnych kupujący okaże się podmiotem nieistniejącym (fikcyjnym).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne