Wyrok NSA z dnia 14 października 2020 r., sygn. II FSK 1005/18
Ulgi podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (spr.), Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik, Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 14 października 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 listopada 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 2443/16 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę w całości, 3) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 listopada 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 2443/16 po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. K. (dalej jako: skarżąca) uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 czerwca 2016 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług za miesiące od maja do września 2006 r.
Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny wskazał, że przedmiotem rozstrzygania była decyzja dotycząca odmowy umorzenia zaległości podatkowych. Z kolei organ przychylił się do wniosku strony z 30 czerwca 2014 r. o rozłożenie na raty zaległości w podatku od towarów i usług i decyzją z 16 listopada 2015 r. rozłożył stronie zapłatę zaległości podatkowej na 24 raty po 200 zł. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez organ odwoławczy decyzją z 6 czerwca 2016 r., a sprawa toczyła się przed Sądem pod sygnaturą akt III SA/Wa 2444/16.
W ocenie Sądu pierwszej instancji, organ odwoławczy nie ustalił w sposób kompletny stanu faktycznego w sprawie, nie zajął też jednoznacznego stanowiska, czy w sprawie wystąpił ważny interes podatnika. Organ przyznał w zaskarżonej decyzji jedynie, że sytuacja finansowa, rodzinna i majątkowa strony jest trudna, "mogąca w odczuciu Strony, jak i organu podatkowego uchodzić za spełniającą przesłankę ważnego interesu podatnika". Zdaniem Sądu pierwszej instancji, organ odwoławczy nie zbadał i nie ocenił okoliczności związanych z powstaniem przedmiotowej zaległości podatkowej. Podkreślił, że poza sytuacją finansową, majątkową i zdrowotną podatnika, ważnym kryterium oceny w sprawach o udzielenie ulgi w spłacie należności jest przyczyna powstania zaległości podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty