09.11.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2020 r., sygn. I FSK 848/20

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia del. WSA Zbigniew Łoboda, , po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lutego 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 1758/19 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 28 czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za II, III i IV kwartał 2014 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

!U Z A S A D N I E N I E

1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 48 i 55-76 akt)

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 lutego 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 1758/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę K. K. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: organ odwoławczy) z dnia 28 czerwca 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za II, III i IV kwartał 2014 r.

1.2. Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że główną przyczyną zakwestionowania rozliczeń skarżącego w VAT za wskazane okresy było to, że w ocenie organów skarżący w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przyjął faktury wystawione przez A. Sp. z o.o. (dalej: spółka), które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych między wskazanymi na tych fakturach podmiotami, a więc nie dawały prawa do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na treść art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: u.p.t.u.). Zdaniem organu odwoławczego spółka nie prowadziła działalności gospodarczej i nie wykonywała czynności opodatkowanych VAT, tworząc jedynie pozory takiej działalności, a wystawienie przez nią na rzecz skarżącego fikcyjnych faktur i wprowadzenie tych faktur do obiegu gospodarczego było działaniem świadomym i celowym. W ocenie organu również skarżący świadomie brał udział w procederze polegającym na zaniżaniu zobowiązania podatkowego przez przyjmowanie do rozliczenia nierzetelnych faktur.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne