Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2020 r., sygn. I FSK 1650/17
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. [...] sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 czerwca 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 334/17 w sprawie ze skargi P. [...] sp. z o.o. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. [...] sp. z o.o. z siedzibą w S na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiątą) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Skargą kasacyjną zaskarżony został wyrok z 21 czerwca 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 334/17, którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, oddalił skargę P. sp. z o.o. z siedzibą w S. (dalej: "skarżąca" lub "spółka") wniesioną na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z 7 grudnia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej skarżąca wskazała, że w styczniu oraz lutym 2016 r. dokonała na rzecz kontrahenta z siedzibą Hiszpanii wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a kontrahent ten nie dokonał rejestracji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, co spowodowało, że spółka opodatkowała tę transakcję według stawki krajowej. Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatnikiem zarejestrowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (VAT-UE). W styczniu i w lutym 2016 r., tj. w dacie dokonania transakcji, była podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE. Kontrahent z Hiszpanii jest podatnikiem podatku od wartości dodanej i nabył prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym dokonano dostawy spółka posiadała w swojej dokumentacji dowody, które w sposób jednoznaczny potwierdzają, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium Hiszpanii. Ponadto spółka jest w posiadaniu potwierdzenia zapłaty za dostarczone towary. Kontrahent z Hiszpanii po otrzymaniu towaru nie dokonał rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty