Postanowienie NSA z dnia 21 października 2020 r., sygn. I FSK 2285/19
Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Sylwester Marciniak, po rozpoznaniu w dniu 21 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2019 r., sygn. akt III SAB/Wa 20/19 w sprawie ze skargi K. K. na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego W. w zakresie rozpoznania wniosku o wyłączenie pracownika organu podatkowego postanawia oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I FSK 2285/19
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 7 października 2019 r., sygn. akt III SAB/Wa 20/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: sąd pierwszej instancji) odrzucił skargę K. K. (dalej: skarżący) na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej: organ) w zakresie rozpoznania wniosku o wyłączenie pracownika organu podatkowego.
W uzasadnieniu postanowienia sąd wskazał na treść art. 50 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, dalej: p.p.s.a.), wyjaśniając, że legitymacja do złożenia skargi została oparta o kryterium interesu prawnego, a posiadanie jedynie interesu faktycznego do złożenia skargi nie uprawnia. Sąd zaznaczył, że skarżący wywodzi swą legitymację skargową w sprawie z faktu sprawowania w przeszłości funkcji prezesa zarządu M. sp. z o.o. (dalej: spółka), która w toku kontroli podatkowej prowadzonej w tej spółce w zakresie rozliczeń w podatku od towarów i usług za 2013 r. wniosła o wyłączenie pracownika organu podatkowego. Skarżący odwołuje się w tym względzie do postanowienia organu z dnia 8 sierpnia 2018 r., na mocy którego skarżący został dopuszczony do udziału w charakterze strony w postępowaniu podatkowym w zakresie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2013 r. z uwagi na to, że w tym okresie był prezesem zarządu spółki.
Zdaniem sądu skarżący, jako były prezes zarządu spółki, nie ma interesu prawnego we wniesieniu skargi na bezczynność organu w zakresie rozpoznania wniosku spółki o wyłączenie pracownika organu. Ewentualny interes skarżącego w sprawie jest tylko interesem faktycznym, który nie tworzy legitymacji procesowej i nie pozwala sądowi na zbadanie, czy doszło do bezczynności w zakresie wniosku złożonego przez spółkę w toku kontroli podatkowej prowadzonej w stosunku do tej spółki, a nie samego skarżącego. Wniosek ten nie oddziałuje bowiem bezpośrednio na prawa i obowiązki skarżącego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty