06.11.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. I OSK 462/18

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. D. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 grudnia 2017 r. sygn. akt II SAB/Rz 89/17 o odrzuceniu skargi A. D. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie w przedmiocie odwołania od decyzji o zwolnieniu ze służby postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie postanowieniem z 20 grudnia 2017 r. odrzucił skargę A. D. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie w sprawie z odwołania wniesionego przez A. D. od decyzji o zwolnieniu ze służby zawartej w propozycji pracy złożonej w dniu 30 maja 2017 r. Zdaniem skarżącej, przedłożona jej w trybie art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948, ze zm., dalej: p.w.KAS), propozycja zatrudnienia jest decyzją administracyjną o zwolnieniu ze służby. Tym samym wniesione na tę decyzję odwołanie podlegało przekazaniu Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej lub rozpoznaniu przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Odrzucając skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm., dalej: p.p.s.a.) Sąd I instancji uznał, że sprawa nie podlega kognicji sądów administracyjnych. Podkreślił, że pisemna propozycja zatrudnienia niezależnie od formy jaką skarżąca próbuje jej przypisać, nie jest sprawą administracyjną. W sprawie tej brak jest elementu władztwa administracyjnego, przy czym treść przepisów szczególnych wyłącza możliwość poddania jej kontroli sądowoadministracyjnej. Brak jest również podstaw do przyjęcia, że propozycja ta stanowi decyzję o odmowie przedstawienia propozycji służby. Forma decyzji została bowiem przewidziana jedynie dla propozycji pełnienia służby. Sąd podkreślił, że aby mówić o bezczynności administracji publicznej musi istnieć przepis prawny, który w określonej sytuacji prawnej nakłada na organ obowiązek określonego działania, w przewidzianej do tego formie i terminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp