Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2019 r., sygn. I OSK 539/19
Przepis art. 98 ust. 3 u.g.n. przewiduje dwa odrębne tryby ustalenia odszkodowania za przejęte grunty. Pierwszy z nich polega na uzgodnieniu przez właściciela lub użytkownika wieczystego z właściwym organem wysokości odszkodowania, zaś drugi tryb polega na ustaleniu odszkodowania przez organ administracji w drodze decyzji administracyjnej. Przeprowadzenie rokowań jest obligatoryjne i musi być udokumentowane. Nie budzi też wątpliwości, że rokowania mają cywilnoprawny charakter i dopiero po ich zakończeniu następuje procedowanie w trybie administracyjnym. Zgodnie z art. 98 ust. 3 u.g.n. dopiero w przypadku, gdy między stronami nie dojdzie do uzgodnienia w sprawie odszkodowania, uprawniony do odszkodowania może złożyć do organu wniosek o ustalenie i wypłatę odszkodowania za odebrane prawo własności. Od tego momentu ocenie podlegać mogą, pod kątem zachowania terminów do załatwienia sprawy w drodze decyzji administracyjnej, działania organu w konkretnej sprawie administracyjnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia NSA Marian Wolanin del. Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 października 2018 r. sygn. akt IV SAB/Wa 334/17 w sprawie ze skargi A. W. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta m.st. Warszawy w przedmiocie rozpatrzenia wniosku oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA w Warszawie; Sąd I instancji; Sąd wojewódzki) wyrokiem z dnia 18 października 2018 r. sygn. akt IV SAB/Wa 334/17, w sprawie ze skargi A. W. (dalej również: skarżąca; strona) na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta [...] (dalej również: Prezydent; organ) w przedmiocie rozpatrzenia wniosku, zobowiązał Prezydenta [...] "do rozpatrzenia wniosku A. W. z dnia [...] lutego 2017 r. o ustalenie odszkodowania za działki nr [...] i [...] z obrębu [...] położone w [...], w terminie 2 miesięcy od dnia zwrotu akt sprawy wraz z prawomocnym wyrokiem" (pkt 1 sentencji) oraz stwierdził, że Prezydent dopuścił się bezczynności w rozpatrzeniu wniosku, a bezczynność ta miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa (pkt 2 i 3 sentencji). Ponadto przyznał od organu na rzecz skarżącej sumę pieniężną w wysokości 500 złotych (pkt 4 sentencji) i zasądził na rzecz skarżącej kwotę 597 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego (pkt 5 sentencji). W pozostałym zaś zakresie Sąd skargę oddalił.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty