27.08.2019

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2019 r., sygn. I OSK 1095/18

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Rafał Stasikowski sędzia del. WSA Sławomir Pauter Protokolant straszy inspektor sądowy Kamil Wertyński po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 listopada 2017 r. sygn. akt II SA/Lu 493/17 w sprawie ze skargi A. S. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie utraty prawa do uposażenia za okres zwolnienia lekarskiego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 14 listopada 2017 r., sygn. II SA/Lu 493/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uwzględnił skargę A. S. i uchylił rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie z dnia [...] marca 2017 r., nr [...] oraz poprzedzający go rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w T. z [...] lutego 2017 r., nr [...], którymi orzeczono o utracie przez skarżącego prawa do uposażenia za okres zwolnienia lekarskiego. Podstawę prawną wydanych rozkazów personalnych stanowił art. 121e ust. 3 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2016 r., poz. 1782 z późn. zm., dalej u.P).

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wyjaśnił, że kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich polega na ustaleniu, czy policjant w okresie orzeczonej niezdolności do służby nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem, a w szczególności czy nie wykonuje pracy zarobkowej (art. 121e ust. 7 u.P.). W razie stwierdzenia w trakcie kontroli, że policjant wykonuje pracę zarobkową albo wykorzystuje zwolnienie lekarskie w inny sposób niezgodny z jego celem, osoba kontrolująca sporządza protokół, w którym podaje, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego (art. 121e ust. 10 u.P.). Protokół przedstawia się policjantowi w celu wniesienia przez niego ewentualnych uwag. Wniesienie uwag policjant potwierdza własnoręcznym podpisem (art. 121e ust. 12 u.P.). Na podstawie ustaleń zawartych w protokole przełożony stwierdza utratę prawa do uposażenia za okres, o którym mowa w ust. 3 lub 4 (art. 121e ust. 13 u.P.). Nie budzi przy tym wątpliwości, że w sprawach uposażeń funkcjonariuszy Policji mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (zob. wyrok NSA z 11 stycznia 2017 r. sygn. I OSK 3256/15, wyrok NSA z 2 lutego 2016 r. sygn. I OSK 2495/14).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne