27.09.2019

Wyrok NSA z dnia 27 września 2019 r., sygn. I OSK 1743/17

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Weiher po rozpoznaniu w dniu 27 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej O. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2017 r. sygn. akt I SA/Wa 1512/16 w sprawie ze skargi O. D. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. akt I SA/Wa 1512/16 oddalił skargę O. D. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

O. D. zwróciła się do Wojewody [...] z wnioskiem o zwrot gospodarstwa położonego w miejscowości N., pozostawionego przez przesiedloną do obwodu t. rodzinę S., ewentualnie o zwrot jego równowartości.

Wojewoda [...] postanowieniem z dnia [...] maja 2016 r. odmówił wszczęcia postępowania.

Postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2016 r., po rozpoznaniu zażalenia O. D., Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy postanowienie z dnia [...] maja 2016 r. W jego uzasadnieniu Minister wskazał, że ani przepisy dekretu z dnia 5 września 1947 r. o przejściu na własność Państwa mienia pozostałego po osobach przesiedlonych do Z.S.R.R. (Dz. U. z 1947 r., Nr 59, poz. 318 z późn. zm.), ani też żadne inne obowiązujące przepisy nie uprawniają organów administracji publicznej do orzekania w formie decyzji administracyjnej o zwrocie mienia lub jego równowartości. Żądanie skarżącej dotyczące zwrotu gospodarstwa (ewentualnie wypłaty rekompensaty) w trybie postępowania administracyjnego jest zatem bezpodstawne i nie może prowadzić do wszczęcia postępowania. Minister wskazał, że Wojewoda jest organem właściwym w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej przejęcia majątku na własność Państwa na podstawie dekretu. Jednakże podkreślił, że skarżąca nie skierowała takiego wniosku do Wojewody. W pismach z dnia 6 kwietnia 2016 r. i z dnia 5 maja 2016 r., sporządzonych przez zawodowego pełnomocnika, wyraźnie wskazano natomiast, że skarżąca domaga się zwrotu mienia lub wypłaty rekompensaty. Zgodnie zaś z art. 28 K.p.a., stroną w postępowaniu administracyjnym jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Z wnioskami dotyczącymi uprawnień zbywalnych i dziedzicznych wystąpić mogą byli właściciele przejętej nieruchomości oraz ich następcy prawni. Skarżąca natomiast nie przedstawiła w toku postępowania dokumentacji pozwalającej potwierdzić, że jest ona następcą prawnym byłych właścicieli przejętej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne