Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. I OSK 1748/16
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant sekretarz sądowy Paulina Lichowska po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Z. M. i Spółdzielni Mieszkaniowej A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 1652/15 w sprawie ze skargi Z. M. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w części oddala skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 grudnia 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 1652/15 oddalił skargę Z. M. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w części.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] Prezydent [...] umorzył postępowanie administracyjne wszczęte na wniosek Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej [...] Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z dnia [...] listopada 1971 r. znak: [...] - w części dotyczącej nieruchomości stanowiącej działkę nr [...] (później [...]) z obr. [...] o pow. 5520 m2 z ogólnej powierzchni 12339 m2, położonej w [...] w rejonie ul. S. - ul. J. objętej lokalizacją szczegółową nr [...] z dnia [...] lipca 1971 r. pod budowę osiedla mieszkaniowego [...].
Zaskarżoną decyzją Wojewoda Mazowiecki utrzymał tę decyzję w mocy. W uzasadnieniu wskazał, że trzema odrębnymi decyzjami z dnia [...] stycznia 1973 r. orzeczono o wywłaszczeniu poszczególnych części przedmiotowej nieruchomości, niemniej w ramach powyższego nie doszło do wywłaszczenia całości nieruchomości. Z treści tych decyzji wynika, że odnośnie działki nr [...] postępowanie wywłaszczeniowe zakończyło się w części dotyczącej powierzchni 6819 m2. W pozostałej części obejmującej powierzchnię 5520 m2 decyzji o wywłaszczeniu nie wydano. Pismem z dnia 12 sierpnia 1998 r. Z. S. - jedna ze współwłaścicieli nieruchomości - złożyła wniosek o zakończenie postępowania w tej części. Wojewoda Mazowiecki ustalił, że na skutek objęcia postępowaniem wywłaszczeniowym nieruchomość została trwale zagospodarowana na rzecz innych niż jej współwłaściciele podmiotów. Zabudowano ją w oparciu o decyzję nr [...] z dnia [...] lipca 1971 r. o lokalizacji szczegółowej osiedla mieszkaniowego [...], decyzję zatwierdzającą plan realizacyjny ogólny zagospodarowania terenu inwestycji osiedla [...] oraz decyzje o pozwoleniu na budowę obiektów kubaturowych na omawianym terenie. Cel jej wywłaszczenia został zatem zrealizowany. W tej sytuacji w ocenie organu niedopuszczalne było wydanie orzeczenia o wywłaszczeniu z uwagi na brak spełnienia przesłanek z art. 112 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014, poz. 518 ze zm., dalej: u.g.n.). Zdaniem organu w sprawie nie mógł znaleźć też zastosowanie art. 122a u.g.n., dodany ustawą z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 200, poz. 1323, dalej: ustawa nowelizująca), bowiem wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego nastąpiło na długo przed dniem jego wejścia do obrotu prawnego. Przepis znajduje zaś zastosowanie wyłącznie w tych stanach faktycznych, które powstały po dniu jego wejścia w życie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty