03.10.2019

Wyrok NSA z dnia 3 października 2019 r., sygn. I OSK 93/18

Nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: sędzia NSA Czesława Nowak-Kołczyńska (spr.) sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Protokolant [...] po rozpoznaniu w dniu 3 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 maja 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 350/17 w sprawie ze skargi T. S. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Wojewody Mazowieckiego na rzecz T. S. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 18 maja 2017 r. oddalił skargę T. S. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z [...] 2016 r. utrzymującą w mocy decyzję Starosty [...] z [...] 2016 r. o odmowie zwrotu nieruchomości położonej w W. przy ul. [...] stanowiącej działki ewidencyjne nr [...] z obrębu [...].

Wyrok ten został wydany przy ustaleniu, że wnioskiem z [...] 1992 r. J. P. wystąpiła do Urzędu Dzielnicy [...] o zwrot opisanej wyżej nieruchomości, która została wywłaszczona decyzją Naczelnika Dzielnicy [...] z [...] 1974 r. Wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości został uzupełniony [...] 2013 r. przez spadkobierców J. P. - E. K. i T. S.

Odmawiając zwrotu przedmiotowej nieruchomości organy uwzględniły przesłanki zbędności nieruchomości na cel wywłaszczenia, której definicja zawarta jest w art. 137 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, dalej: u.g.n.). Ustalono, że wywłaszczona nieruchomość przeznaczona została zgodnie z decyzją o lokalizacji inwestycji Nr [...] z [...] 1972 r. pod budowę osiedla mieszkaniowego [...] (część południowa). Działki ewidencyjne nr [...] z obrębu [...] stanowiące przedmiot rozstrzygnięcia znalazły się w granicach lokalizacji powyższej inwestycji oznaczonej na szkicu sytuacyjnym nr [...], stanowiącym załącznik do decyzji lokalizacyjnej. Teren, na którym znajduje się wywłaszczona nieruchomość objęty został planem realizacyjnym osiedla [...], zatwierdzonym decyzją z [...] 1977 r. Na działkach ewidencyjnych nr [...] z obrębu [...], przedmiotowy plan przewidywał tereny zielone, ciągi piesze, miejsca postojowe, dwa budynki wielorodzinne, opisane na planie nr [...] oraz ulicę osiedlową. Obecnie wszystkie działki objęte rozstrzygnięciem znajdują się w użytkowaniu wieczystym [...] Spółdzielni Budowlano - Mieszkaniowej [...] na mocy decyzji nr [...] z [...] 1997 r. wydanej przez Zarząd Gminy [...]. Prawo użytkowania wieczystego zostało ujawnione w księgach wieczystych. Organ uznał, iż cel wywłaszczenia określony decyzją z [...] 1972 r. pod budowę osiedla mieszkaniowego [...] zrealizowano na ww. działkach ewidencyjnych i nie istnieje podstawa do uznania, iż przesłanka zbędności wystąpiła w przedmiotowej sprawie. Zdaniem organów, rozpoczęcie budowy inwestycji złożonej, nawet jeśli nie została jeszcze w pełni zakończona, dowodzi realizacji celu wywłaszczenia. Nawet zaś gdyby cel wywłaszczenia nie został zrealizowany - to fakt wpisu w księdze wieczystej prawa wieczystego użytkowania jest dla organu argumentem wiążącym, zgodnie z domniemaniem, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane z rzeczywistym stanem prawnym, a prawo wykreślone nie istnieje, do czasu obalenia domniemania prawdziwości wpisu w księdze wieczystej, który może nastąpić tylko w procesie wytoczonym na podstawie art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. 2001 r. Nr 124, poz.1361, ze zm.) i jest chroniony rękojmią wiary ksiąg publicznych. W doktrynie prawa administracyjnego wyrażany jest również pogląd zgodnie, z którym w sytuacji, gdy nieruchomość została sprzedana (oddana w użytkowanie wieczyste) po 31 grudnia 1997r., to w praktyce, jeżeli nabycie jest chronione rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych, również wywołuje negatywną przesłankę zwrotu nieruchomości wywłaszczonej, skutkującą wydaniem decyzji o odmowie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. W świetle powyższego nie zaistniały przesłanki do zwrotu przedmiotowych nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne