Wyrok NSA z dnia 15 maja 2019 r., sygn. II OSK 1632/17
Administracyjne postępowanie; Zagospodarowanie przestrzenne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Broda Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 14 marca 2017 r. sygn. akt II SA/Bk 46/17 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Bk 46/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej jako: WSA) w Białymstoku oddalił skargę M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO lub Kolegium) w [...] z dnia [...] listopada 2016 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Jak wynika to z ustaleń sądu wojewódzkiego, na skutek wniosku M. G. (inwestor) zostało wszczęte postępowanie w sprawie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z funkcją agroturystyczną, w ramach zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym, wraz z infrastrukturą techniczną, na terenie działek o nr ew. gr. [...],[...] w obrębie [...], gm. [...]. Skarżący we wniosku wskazał m. in., że część mieszkalna jednorodzinna przeznaczona pod agroturystykę będzie wynosiła 200 m², zaś łączna powierzchnia terenu przeznaczona do przekształcenia wynosi około 8000 m².
W wyroku przytoczono dalej, że po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, Burmistrz [...] w dniu [...] lipca 2016 r. wydał decyzję nr [...] ustalającą warunki zabudowy dla ww. inwestycji.
W poszczególnych punktach decyzji organu gminy określających szczegółowo warunki zabudowy ustalono m. in. rodzaj inwestycji jako "zabudowę zagrodową w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych", linie zabudowy wyznaczono w odległości 25 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi krajowej nr 19 zgodnie z załącznikiem graficznym; wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do sumarycznej powierzchni terenu, przeznaczonego pod zabudowę wyznaczono w wymiarze do 15,0%; gabaryty i wysokość projektowanej zabudowy ustalono w następujący sposób: szerokość elewacji frontowej budynku mieszkalnego - wyznaczono w przedziale 55 m (+/-20% tolerancji), wysokość głównej kalenicy budynku mieszkalnego wyznaczono do 12 m, geometrię dachu określono jako dach dwu- lub wielospadowy, kąt nachylenia połaci dachowych wyznaczono od 25° do 45°, kierunek głównej kalenicy ustalono jako równoległy, prostopadły lub inny w stosunku do frontu działki. Powierzchnię użytkową budynku o funkcji agroturystycznej wyznaczono do 200 m².
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty