12.09.2019

Wyrok NSA z dnia 12 września 2019 r., sygn. I OSK 2623/17

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 12 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2017 r. sygn. akt II SA/Wa 2156/16 w sprawie ze skargi M. D. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia [...] 2016 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do służby, stopnia inwalidztwa i związku schorzenia ze służbą oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 8 sierpnia 2017 r. sygn. akt II SA/Wa 2156/16 w sprawie ze skargi M. D. (dalej jako skarżący) na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia [...] 2016 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do służby, stopnia inwalidztwa i związku schorzenia ze służbą, oddalił skargę w części dotyczącej zdolności do pełnienia służby (pkt 1) i odrzucił skargę w pozostałej części (pkt 2).

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Skarżący, jako funkcjonariusz Policji, skierowany został przez Komendę Miejską Policji [...] na badanie do [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej w celu ustalenia stanu zdrowia oraz zdolności fizycznej i psychicznej funkcjonariusza do służby. Orzeczeniem z dnia [...] 2016 r. nr [...] ustalono następujące rozpoznania:

schorzenia powodujące inwalidztwo: [...],

schorzenia współistniejące: [...].

W związku z powyższym komisja uznała funkcjonariusza za trwale niezdolnego do służby w Policji i zaliczyła go do trzeciej grupy inwalidzkiej bez związku ze służbą.

Rozpoznając odwołanie skarżącego Centralna Komisja Lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (zwana dalej CKL) orzeczeniem z dnia [...] 2016 r. nr [...] utrzymała w mocy powyższe orzeczenie. W uzasadnieniu podano, że na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego, opinii psychologicznej, konsultacji psychiatrycznej, wykonanych na potrzeby komisji oraz pozostałej dokumentacji orzeczniczo-lekarskiej ustaliła następujące rozpoznania:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty