Wyrok NSA z dnia 28 maja 2019 r., sygn. I OSK 1935/17
Ruch drogowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Dorota Kozub-Marciniak po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 31 marca 2017 r. sygn. akt II SA/Gl 1226/16 w sprawie ze skargi K. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2016 r. nr SKO [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień do wykonywania badań technicznych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 31 marca 2017r. sygn. akt II SA/Gl 1226/16, oddalił skargę K. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2016r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień do wykonywania badań technicznych.
Wyrok został podjęty w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Starosta Z. decyzją z dnia [...] lipca 2016r., na podstawie 83b ust. 2 pkt 1b i c, art. 84 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017r. poz. 128 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływanej jako "P.r.d.", cofnął diagnoście K. Z. uprawnienia do wykonywania badań technicznych pojazdów, nadanych w dniu 12 grudnia 2003r. (wznowionych 21 września 2009r.) nr [...]. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] lutego 2016r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] uchyliło decyzję Starosty Z. z dnia [...] grudnia 2015r. i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia, argumentując, że pozbawienie uprawnień diagnosty nie następuje w wykonaniu wyroku sądu karnego, orzekającego środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu, ale niezależnie od tego w oparciu o art. 84 ust. 3 P.r.d. W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy została podjęta wskazana na wstępie decyzja. Dalej organ wyjaśnił, że prowadzone na podstawie art. 83b ust. 2 P.r.d. kontrole nie wykazały uchybień ze strony diagnosty. Uchybienia takie wynikają z wyroku Sądu Rejonowego w Żywcu Wydział II Karny z dnia 26 stycznia 2015r. w sprawie sygn. akt. II K 723/12, zmienionego wyrokiem Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej VII Wydział Karny Odwoławczy z dnia 22 czerwca 2015r. w sprawie sygn. akt: VII Ka 352/15, w którym orzeczono środek karny w postaci zakazu zajmowania przez K. Z. stanowiska diagnosty na okres 1 roku. Zgodnie z tym wyrokiem K. Z. uznano winnym poświadczania nieprawdy w dowodach rejestracyjnych polegającego na potwierdzeniu wykonania przeglądu technicznego pojazdów, podczas gdy w rzeczywistości czynność taka nie miała miejsca. Poświadczenie nieprawdy stwierdzone prawomocnym wyrokiem karnym, wyczerpuje ustawową przesłankę cofnięcia uprawnień diagnoście, o której mowa w P.r.d. Przepis art. 84 ust. 3 pkt 2 P.r.d, stanowiący podstawą cofnięcia uprawnień diagnosty, ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że stwierdzenie uchybienia polegającego na wydaniu przez diagnostę zaświadczenia lub dokonanie wpisu do dowodu rejestracyjnego pojazdu niezgodne ze stanem faktycznym lub przepisami skutkuje zastosowaniem przewidzianej w nim sankcji. Odpowiedzialność administracyjna w postaci cofnięcia uprawnień jest niezależna od odpowiedzialności karnoprawnej. Sąd karny nie zastępuje organu administracji w realizacji obowiązku wynikającego z prawa administracyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty