05.04.2019

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2019 r., sygn. I OSK 1550/17

Dostęp do informacji publicznej

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz, Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska, Sędzia NSA Mirosław Wincenciak (spr.), Protokolant asystent sędziego D.O., po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 grudnia 2016 r. sygn. akt II SAB/Wa 425/16 w sprawie ze skargi A.Z. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. akt II SAB/Wa 425/16 po rozpoznaniu sprawy ze skargi A.Z. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej, oddalił skargę.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Skarżący A.Z. pismem z dnia [...] stycznia 2016 r., zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...], dalej jako "PINB", z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej przez udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: (1) jakiej liczby pracowników wymagało każdorazowe udostępnienie informacji publicznej poprzez wnioskowane kopie ewidencji i postanowień przez PINB za wskazany we wniosku okres czasu (2) jaki był łączny czas pracy wymagany do udostępnienia informacji publicznej na każdy wniosek odnośnie kopii posiadanych rejestrów; (3) co oznacza stwierdzenie, że przygotowanie informacji do udostępnienia następowało w czasie nie kolidującym z pełnionymi obowiązkami; (4) czy pracownicy przygotowujący informację publiczną do udostępnienia na wniosek pracowali w czasie godzin pracy czy też poza godzinami pracy; (5) czy pracownicy dokonujący tych czynności pracowali w ramach wypłacanego wynagrodzenia czy otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie z tytułu wykonywania tych dodatkowych czynności. Ponadto wniósł, aby żądaną informację udzielić w formie pisemnej w terminie 14 dni od dnia wpływu niniejszego wniosku przez jej przesłanie na adres wnioskodawcy wskazany we wniosku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne