26.04.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2019 r., sygn. II OSK 1121/18

Ochrona zdrowia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędzia WSA del. Piotr Broda po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 grudnia 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 280/17 w sprawie ze skargi M.M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 grudnia 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 280/17 uwzględnił skargę M.M. (dalej określanej jako skarżąca) i uchylił decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia [...] listopada 2016 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia [...] sierpnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej.

Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Skarżąca zgłosiła Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu podejrzenie wystąpienia u niej chorób zawodowych: zespołu cieśni w obrębie nadgarstka oraz przewlekłego zapalenia okołostawowego barku.

Sprawa tej drugiej choroby zawodowej, prowadzona w odrębnym postępowaniu, została już załatwiona odmownie - prawomocnym postanowieniem z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 369/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę skarżącej na decyzję kończącą to postępowanie.

Z kolei w toku postępowania w sprawie zespołu cieśni w obrębie nadgarstka dnia [...] listopada 2015 r. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy - Poradnia Chorób Zawodowych w W. wydała orzeczenie o braku podstaw do rozpoznania tej choroby zawodowej. W uzasadnieniu podniesiono, że skarżącą poddano badaniom internistycznym, neurologicznym i ortopedycznym, wykonano jej badania laboratoryjne i oceniono dokumentację radiologiczną oraz badanie emg. Opisano czynniki wpływające na rozwój schorzenia w kontekście oceny narażenia środowiskowego, w której wzięto pod uwagę monotypowość ruchów roboczych, liczbę powtórzeń czynności, wielkość sił rozwijanych przez mięśnie będące w trakcie pracy oraz stopień ograniczenia ruchowego. W konsekwencji uznano, że wprawdzie wykonywane przez skarżącą czynności na stanowisku pracy biurowej obciążały kończyny górne, lecz nie jest to równoznaczne z monotypią ruchów w zakresie stawów nadgarstkowych, gdyż zgodnie z wiedzą medyczną praca przy obsłudze myszki i klawiatury komputera nie stanowi czynnika etiologicznego zespołu cieśni nadgarstka. W związki z tym wskazano na współwystępujące u skarżącej schorzenia kręgosłupa szyjnego oraz reumatoidalne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne