Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. I OSK 457/17
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie NSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) del. WSA Rafał Wolnik Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Miasta [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 1570/16 w sprawie ze skarg [...] Sp. z o.o. w [...] i Parafii [...] w [...] na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania 1) oddala skargę kasacyjną. 2) zasądza od Miasta [...] na rzecz [...] Sp. z o.o. w [...] kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego; 3) zasądza od Miasta [...] na rzecz Parafii [...] w [...] kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 9 listopada 2016 r. na skutek skarg [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] i Parafii [...] w [...] uchylił decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z [...] kwietnia 2016 r. Decyzją tą Minister, po rozpoznaniu odwołania Prezydenta m.st. Warszawy uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego z [...] listopada 2014 r. w sprawie ustalenia i wypłaty przez Prezydenta odszkodowania za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w [...] w Dzielnicy [...], obręb [...], oznaczonej jako działka nr [...] o pow. 105 m2, i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.
Sąd I instancji przyjął, że Wojewoda Mazowiecki decyzją z [...] maja 2013 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej przejął na własność Województwa Mazowieckiego m.in. opisaną powyżej nieruchomość pod realizację inwestycji drogowej pod nazwą: "[...]". Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Zgodnie z treścią księgi wieczystej nr [...], nieruchomość oznaczona jako działka nr [...] (z której wydzielono działkę nr [...]) stanowiła własność m.st. Warszawy, w użytkowaniu wieczystym Parafii [...] w [...]. Nieruchomość ta nie była obciążona ograniczonymi prawami rzeczowymi. Prawo użytkowania wieczystego ustanowiono na podstawie orzeczenia Międzykościelnej Komisji Regulacyjnej z [...] czerwca 2013 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty