26.02.2019

Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2019 r., sygn. II OSK 632/17

Ochrona zdrowia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka Protokolant: starszy inspektor sądowy E. M. po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 października 2016 r. sygn. akt IV SA/Gl 296/16 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Ś. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia 10 lutego 2016 r. nr ... w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za wprowadzenie do obrotu środków zastępczych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 października 2016 r. sygn. akt IV SA/Gl 296/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. D. na decyzję S. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia 10 lutego 2016 r. nr ... w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za wprowadzenie do obrotu środków zastępczych.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją S. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w R. z dnia 25 listopada 2015 r., którą na podstawie art. 52a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 124 ze zm.) organ wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 20 000 zł, za wprowadzenie do obrotu środków zastępczych w okresie od listopada 2014 r. do października 2015 r. w sklepach mieszczących się w R. przy ul. G. ... oraz w Z. przy ul. B. ...

Rozpoznając sprawę Sąd wywiódł, że w razie ustalenia, że wytworzono lub wprowadzono do obrotu na terytorium RP środek zastępczy określony w art. 4 pkt 27 u.p.n. organ inspekcji sanitarnej obowiązany jest nałożyć administracyjną karę pieniężną w wysokości uwzględniającej w szczególności ilość wytworzonego lub wprowadzonego do obrotu środka zastępczego (art. 52a ust. 3). Sąd nie zgodził się z twierdzeniem strony skarżącej, że na gruncie postanowień art. 52a ust. 1-3 u.p.n. pojęcie "wprowadzania do obrotu" środków zastępczych, o którym mowa w art. 4 pkt 34 u.p.n. oznacza udostępnianie ich odpłatnie lub nieodpłatnie tylko osobom trzecim, które nie są konsumentami tych środków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne