08.10.2019

Postanowienie NSA z dnia 8 października 2019 r., sygn. I GSK 1738/19

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska po rozpoznaniu w dniu 8 października 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej U. K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 maja 2019 r., sygn. akt III SA/Łd 259/19 o odrzuceniu skargi U. K. na pismo Zarządu Lokali Miejskich w Łodzi z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości czynszowej z tytułu najmu lokalu postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi postanowieniem z dnia 14 maja 2019 r., sygn. akt III SA/Łd 259/19, odrzucił skargę U. K. na pismo Zarządu Lokali Miejskich w Łodzi z [...] stycznia 2019 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości czynszowej z tytułu najmu lokalu.

Zdaniem Sądu I instancji, zaskarżone przez stronę pismo informujące o negatywnym rozpatrzeniu jej wniosku o umorzenie zaległości powstałych na koncie finansowym lokalu mieszkalnego nie należy do żadnej kategorii aktów wymienionych w art. 3 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm.; dalej: p.p.s.a.), zatem nie podlega kognicji sądu administracyjnego. Problematyka związana z rozpoznawaniem wniosków o umorzenie zaległości czynszowych za lokale mieszkalne nie jest rozstrzygana w drodze decyzji administracyjnej, o jakiej mowa w art. 104 k.p.a. Należności z tytułu czynszu za tego rodzaju lokal stanowią wierzytelności jednostek samorządu terytorialnego. Wierzytelność pieniężna, której umorzenia domagała się skarżąca od Zarządu Lokali Miejskich wynika ze stosunku cywilnoprawnego, jaki łączy ją jako najemcę z Gminą Łódź jako wynajmującym. Przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają możliwość zwolnienia dłużnika z długu, zwolnienie to następuje w drodze złożenia oświadczenia woli lub umowy (art. 508 k.c.). Taki też sposób umarzania zaległości cywilnoprawnych przewidywała wydana na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885, 938 i 1646 oraz z 2014 r., poz. 379, 911 i 1146) Uchwała Nr XCIX/2031/14 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 12 listopada 2014 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Miastu Łodzi lub jego jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielania tych ulg. Wynika z niej m.in., że organem uprawnionym do umarzania, odraczania terminów płatności lub rozkładania na raty należności mających charakter cywilnoprawny jest Prezydent Miasta Łodzi (§ 9 ust. 1 uchwały).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp