Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2019 r., sygn. I GSK 706/19
Celne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia del. WSA Marek Sachajko (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. akt I SA/Sz 658/18 w sprawie ze skargi S. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie określenia długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 10 stycznia 2019 r.
(I SA/Sz 658/18) oddalił skargę S. na decyzję dyrektora Izby Administracji Skarbowej w S. z [...] lipca 2018 r. (nr [...]) w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania.
Zaskarżoną do Sądu decyzją dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy decyzję naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w S. z [...] maja 2018 r. (nr [...]) o odmowie wznowienia postępowania w sprawie określenia długu celnego.
Powyższe decyzje zostały wydane w następującym stanie faktycznym.
Decyzją nr [...] z [...] lipca 2003 r. naczelnik Urzędu Celnego II w S. uregulował sytuację towaru w postaci samochodu osobowego marki VOLVO 740 GL o numerze nadwozia [...] w związku z jego nielegalnym wprowadzeniem na polski obszar celny. W decyzji określono kwotę powstałego w dniu [...] lutego 2000 r. długu celnego oraz odsetek. Za solidarnych dłużników celnych uznano H. (któremu odpowiedzialność za powstały dług celny przypisano na podstawie art. 210 § 3 pkt 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75 poz. 802 ze zm., dalej też zwanym "K.c." lub "Kodeks celny"), tj. jako osobie, która dokonała nielegalnego wprowadzenia towaru) oraz S.(któremu odpowiedzialność za powstały dług celny przypisano na podstawie art. 210 § 3 pkt 3 K.c., tj. jako osobie, która nabyła/posiadała towar i która wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć, że w chwili jego nabycia lub wejścia w jego posiadanie był to towar wprowadzony nielegalnie).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty