17.10.2019

Wyrok NSA z dnia 17 października 2019 r., sygn. I GSK 1719/18

Środki unijne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.) Sędzia del. NSA Anna Apollo Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 17 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2017 r. sygn. akt V SA/Wa 831/16 w sprawie ze skargi Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie na decyzję Ministra Rozwoju z dnia 8 lutego 2016 r. nr DZF.IV.0251.11.2016.MCze.2 w przedmiocie określenia przypadającej do zwrotu kwoty dofinansowania z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie na rzecz Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. akt V SA/Wa 831/16, oddalił skargę Krajowej Izby Gospodarczej na decyzję Ministra Rozwoju z 8 lutego 2016 r. w przedmiocie określenia przypadającej do zwrotu kwoty części dofinansowania na realizację projektu z udziałem środków unijnych.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Skarżąca w dniu 20 maja 2013 r. zawarła z Samorządem Województwa Wielkopolskiego umowę o dofinansowanie projektu "Kompetencje IT na miarę potrzeb wielkopolskich MMŚP". Projekt był realizowany w okresie od dnia 1 lutego 2013 r. do dnia 31 lipca 2014 r., a jego głównym celem był wzrost kompetencji IT wykorzystywanych na stanowiskach pracy u 119 pracowników z województwa wielkopolskiego, prowadzący z kolei do wzrostu potencjału 90 wielkopolskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie projektu beneficjent zaplanował realizację szkoleń autoryzowanych Microsoft, szkoleń autoryzowanych CISCO oraz szkoleń z wykorzystania narzędzi graficznych o łącznej wartości 956 556 zł. Szkolenia te miały zostać zrealizowane w oparciu o podwykonawstwo. Beneficjent przy udzielaniu zamówienia był zobowiązany do zastosowania zasady konkurencyjności zgodnie z podrozdz. 3.1.3.1 pkt 1 Wytycznych. Stanowi on, że zasada konkurencyjności dotyczy wszystkich zamówień w ramach projektu przekraczających wyrażoną w złotych równowartość kwoty 14 tys. euro netto.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp