Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2019 r., sygn. I GSK 582/17

Celne prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant starszy asystent sędziego Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "A." S.A. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 7 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Lu 714/16 w sprawie ze skargi "A." S.A. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od "A." S.A. w Opolu na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie 10.800 (dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 7 marca 2017 r., sygn. akt III SA/Lu 714/16, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 718, obecnie Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.; dalej: p.p.s.a.) oddalił skargę A. S.A. z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z [...] marca 2016 r. w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że zaskarżoną do sądu decyzją z [...] marca 2016 r. Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej utrzymał w mocy decyzję z [...] stycznia 2016 r., którą Naczelnik Urzędu Celnego w Zamościu stwierdził powstanie [...] lipca 2010 r. długu celnego w przywozie, określił niezaksięgowaną kwotę wynikającą z długu celnego, odstąpił od księgowania i pobrania od dłużnika kwoty należności celnych oraz określił kwotę podatku od towarów i usług należną z tytułu importu towarów.

Istota sporu prawnego w badanej sprawie sprowadzała się do dwóch kwestii: po pierwsze - czy doszło do usunięcia towaru spod dozoru celnego w związku z nieprawidłowym przeprowadzeniem operacji tranzytu; po drugie - czy prawidłowo ustalono krąg dłużników celnych i czy prawidłowo uznano za jednego z nich skarżącą Spółkę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty