Wyrok NSA z dnia 1 października 2019 r., sygn. II GSK 2011/18
Uprawnienia do wykonywania zawodu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. NSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 1 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 sierpnia 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 96/18 w sprawie ze skargi M.K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia praw wynikających z licencji detektywa 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od M.K. na rzecz Komendanta Głównego Policji 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 sierpnia 2018r., sygn. akt VI SA/Wa 96/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - po rozpoznaniu skargi M.K. - w pkt 1 uchylił decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2017r. oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] września 2017r. w przedmiocie zawieszenia praw z licencji detektywa; w pkt 2 orzekł o kosztach postępowania sądowego.
Przedstawiając przyjęty za podstawę wyroku stan sprawy - Sąd I instancji ustalił, że w 2008r. Komendant Stołeczny wydał skarżącemu licencję detektywa, zaś w lipcu 2017r. otrzymał z Prokuratury Okręgowej w Warszawie informację, że 30 czerwca 2017r. ogłoszono postanowienie o postawieniu skarżącemu zarzutu popełnienia przestępstwa umyślnego.
W tych okolicznościach Komendant Stołeczny, na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001r. o usługach detektywistycznych (t.j.: Dz. U. z 2017r poz. 1257), zwanej u.u.d., decyzją z dnia [...] września 2017r. zawiesił detektywowi prawa wynikające z posiadanej przez niego licencji detektywa, podnosząc, że toczy się przeciwko niemu postępowanie karne o czyn z art. 18 § 2 k.k. w zw. z art. 229 § 3 k.k. w zw. z art. 12 k.k., tj. polegający na podżeganiu, w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, innej osoby do popełnienia czynu zabronionego polegającego na udzielaniu korzyści majątkowych ustalonemu funkcjonariuszowi Policji w zamian za naruszenie przez niego przepisów prawa i dokonanie sprawdzeń danych osobowych, danych firm, danych pojazdów w systemach informatycznych CEL, PESEL, CEPiK, KSIP, w ten sposób, że zlecał ustalenie tych danych w celu późniejszego ich wykorzystania w ramach prowadzonej przez siebie działalności detektywistycznej, będąc świadomy, że ich uzyskanie bez podstawy prawnej i faktycznej nie jest możliwe w sposób legalny za pośrednictwem osób mających dostęp do tych systemów informatycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty