26.09.2019

Wyrok NSA z dnia 26 września 2019 r., sygn. I GSK 1373/18

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 26 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 października 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 601/16 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 27 września 2016r., sygn. akt I SA/Gl 601/16 oddalił skargę A. K. (dalej: skarżąca) na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lutego 2016 r. w przedmiocie ulg w spłacaniu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej.

Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Dyrektor Oddziału Ubezpieczeń Społecznych w Z. decyzja z dnia [...] lutego 2016 r. utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] stycznia 2016 r. w sprawie umorzenia w części 50% należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wraz z naliczonymi odsetkami oraz odmowy umorzenia należności w pozostałej części.

Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu I instancji, że zobowiązana znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Po śmierci współmałżonka świadczenie z tytułu renty rodzinnej stanowi jedyny dochód gospodarstwa domowego. Dochód pozostający do dyspozycji po dokonanym potrąceniu egzekucyjnym jest niski i nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Ponadto biorąc pod uwagę stan zdrowia organ przyjął, iż uzyskanie dodatkowego źródła dochodu jest przypadku zobowiązanej znacznie utrudnione. Z całokształtu poczynionych ustaleń dotyczących sytuacji finansowej i życiowej (w tym i tych dotyczących wysokości nowo otrzymanego świadczenia rentowego po zmarłym mężu, co jest nową okolicznością w sprawie) organ przyjął, że wnioskodawczyni nie jest w stanie spłacić całości posiadanego zadłużenia, przyjmując jednocześnie, iż istnieje realna szansa spłaty pozostałej części (50 %) zadłużenia w formie układu ratalnego, tym bardziej, że uzyskane prawo do świadczenia rentowego po zmarłym mężu jest wyższe niż dotychczas otrzymywane świadczenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp