04.09.2019

Wyrok NSA z dnia 4 września 2019 r., sygn. II GSK 2333/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Joanna Zabłocka (spr.) Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant asystent sędziego Klaudia Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 4 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 1754/16 w sprawie ze skargi T. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 10 czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 04 kwietnia 2016 r. nr [...], 3. umarza postępowanie administracyjne, 4. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz T.S. 2050 (dwa tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 stycznia sygn. akt VI SA/Wa 1754/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 10 czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 9 marca 2016 r. w miejscowości T. na drodze krajowej nr 75 zatrzymano do kontroli pojazd członowy składający się z dwuosiowego ciągnika samochodowego marki R. o nr rej. [...] wraz z trzyosiową naczepą marki K. nr rej. [...]. Pojazdem członowym kierował Tadeusz Skowronek, który jako przedsiębiorca wykonywał krajowy transport drogowy z ładunkiem mąki w workach oraz płatków, otrębów i kaszy manny w opakowaniach ułożonych na paletach. Kontrolowany pojazd poruszał się po drodze krajowej nr 75 na trasie Stoisław - Stary Sącz, Gorlice. Przebieg kontroli utrwalono protokołem kontroli z dnia 9 marca 2016 r. Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia 4 kwietnia 2016 r. nałożył na T. S. (zwanego dalej "skarżącym") karę pieniężną w wysokości 5000 (pięć tysięcy) złotych. Podstawę faktyczną nałożenia przez organ I instancji kary pieniężnej było wykonywanie przejazdu po drogach publicznych pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia kategorii IV. Naruszenie stwierdzono w wyniku przekroczenia dopuszczalnego nacisku na pojedynczej osi napędowej pojazdu członowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp