11.06.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2019 r., sygn. II GSK 957/18

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Anna Wojtowicz-Hess po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 marca 2018 r. sygn. akt III SA/Łd 582/17 w sprawie ze skargi L.M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od L.M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 2 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Łd 582/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu w trybie autokontrolnym skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, (1) uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 10 października 2017 r., sygn. akt III SA/Łd 582/17, (2) oddalił skargę, a także (3) zasądził zwrot kosztów postępowania kasacyjnego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W wyniku przeprowadzonej [...] stycznia 2015 r. kontroli w [...] mieszczącym się w [...], przy ul. [...], w którym działalność prowadził L.M. (dalej "skarżący") funkcjonariusze stwierdzili dwa urządzenia o nazwie Hot Fun numer [...] oraz Hot Fun numer [...], na których były tabliczki z numerem urządzenia oraz z napisem o treści: "A. Sp. z o. o., ul. [...], [...], NIP [...] KRS [...]".

Decyzją z [...] maja 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Piotrkowie Trybunalskim z [...] sierpnia 2015 r. o wymierzeniu skarżącemu kary pieniężnej w łącznej wysokości 24.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Organ stwierdził, że w aktach sprawy znajduje się umowa z [...] grudnia 2014 r., potwierdzająca, że skarżący w ramach działalności gospodarczej zawarł umowę najmu powierzchni lokalu z firmą A. Sp. z o. o. we W.. Z treści tej umowy wynika, że przedmiotem najmu jest powierzchnia użytkowa - 2 m². Powierzchnię wynajęto w celu prowadzenia przez A. gier, w tym gier na automatach losowych w rozumieniu art. 2 ust. 3-5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U z 2018 r., poz. 165 ze zm.; dalej " u.g.h.") oraz w celu zainstalowania w nim przez spółkę urządzeń rozrywkowych, w tym automatów do gier i gier losowych. Zgodnie z art. 4 pkt 4 umowy, wynajmujący zobowiązany był do zapewnienia energii elektrycznej do zainstalowanych urządzeń, bez dodatkowych opłat. Wynajmujący obowiązany był do informowania Spółki oraz serwisanta o uszkodzeniach automatów. Umowa została zawarta na czas nieokreślony, a najemca zobowiązał się do zapłaty wynajmującemu miesięcznego czynszu najmu w wysokości 35% od przychodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne