03.07.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2019 r., sygn. II GSK 487/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. C. Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 października 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 679/16 w sprawie ze skargi G. C. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 30 marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 października 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 679/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę G. C. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 30 marca 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 19 lutego 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Rybniku przeprowadzili kontrolę w zakresie urządzania gier hazardowych w lokalu JACK HOT w T. ul. P. należącym do spółki G. C. Z kontroli sporządzono protokół nr [...] w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych.

W trakcie kontroli ww. lokalu stwierdzono włączone urządzenia do gier o nazwie H. S. oznaczone numerem [...]. Właścicielem urządzeń jest G. C. Sp. z o.o.

W obecności pracownika lokalu przeprowadzono i zarejestrowano gry testowe na tych automatach w trakcie których w drodze eksperymentu i odtworzenia możliwości gry stwierdzono, że gry urządzane są na urządzeniach komputerowych, mają charakter komercyjny (udział w grze jest odpłatny) i zawierają element losowości.

Automaty zawierały akceptory banknotów i kieszenie na wypłacane monety. Wpłacone kwoty zamieniane były na punkty wyświetlane na liczniku CREDIT wg przelicznika 10 zł = 100 punktów kredytowych. W automatach zainstalowano gry będące symulatorami klasycznych automatów bębnowych oraz gry w pokera. Aby rozegrać grę, automaty należało zasilić środkami pieniężnymi, które były przeliczane na maksymalny czas gry oraz na punkty. Bębny czy też karty po uruchomieniu gry zatrzymywały się samoczynnie bez żadnego udziału gracza. W trakcie rozgrywania kolejnych gier próbowano wpłynąć na wynik gry zatrzymując bębny w żądanym położeniu. Nie udało się tego zrobić, co świadczy o losowym charakterze gier. Automaty umożliwiały prowadzenie gier o wygrane rzeczowe w postaci kredytów, które pozwalały na przedłużanie gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także dawały możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze. Automaty wypłacały też wygrane pieniężne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne