17.07.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2019 r., sygn. I GSK 52/17

Celne prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) Protokolant Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 września 2016 r. sygn. akt III SA/Gd 637/16 w sprawie ze skargi A.G. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania odwołania od decyzji w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżone postanowienie; 3. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku na rzecz A.G. 1120 (tysiąc sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej A.G. (dalej: strona lub skarżąca) jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 29 września 2016 r. sygn. akt III SA/Gd 637/16 oddalający skargę na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z [...] kwietnia 2016 r. nr [...], zgodnie z którym pozostawiono bez rozpatrzenia odwołanie strony z [...] marca 2016 r. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w Gdańsku z [...] lutego 2016 r. nr [...].

Sąd I instancji oparł zaskarżony wyrok na następujących ustaleniach:

Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku decyzją z [...] lutego 2016 r. określił na rzecz A.G. niezaksięgowaną kwotę należności celnych podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości 5 942 zł oraz odstąpił od poboru odsetek na podstawie art. 65 ust. 5 ustawy Prawo celne.

Pismem z [...] marca 2016 r. skarżąca reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika złożyła w terminie odwołanie, wnosząc o uchylenie decyzji organu I instancji i umorzenie postępowania. Dyrektor Izby Celnej w Gdyni (dalej: Dyrektor IC lub organ odwoławczy) pismem z [...] kwietnia 2016 r. wezwał pełnomocnika skarżącej do usunięcia w terminie 7 dni braków formalnych poprzez nadesłanie prawidłowego pełnomocnictwa, tj. według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 grudnia 2015 r. w sprawie wzorów pełnomocnictwa szczególnego i pełnomocnictwa do doręczeń oraz wzorów zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tych pełnomocnictw (Dz.U. 2015 poz. 2330), pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia. Jednocześnie organ wyjaśnił, że adresem elektronicznym jest adres skrzynki elektronicznej udostępnionej w ramach systemu teleinformatycznego organu podatkowego (celnego) lub portalu ePUAP, nie zaś jakikolwiek adres elektroniczny (np. zwyczajowo umieszczany na firmowych drukach kancelarii prawniczych, przedsiębiorców, instytucji etc.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty