09.05.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2019 r., sygn. II GSK 1607/17

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A Sp.j. w Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 października 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 2758/15 w sprawie ze skargi A Sp.j. w Ż. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zaopiniowania wniosku w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 października 2016 r. oddalił skargę A sp. j. z siedzibą w Ż. (skarżąca, skarżąca kasacyjnie) na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] sierpnia 2015 r. w przedmiocie zaopiniowania wniosku o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach pismem z dnia 22 maja 2015 r. zwrócił się do Śląskiej Izby Aptekarskiej o wydanie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia z dnia [...] października 2013 r., wydanego skarżącej na prowadzenie apteki ogólnodostępnej "[...]", zlokalizowanej w Ż. przy ul. C. [...]. W uzasadnieniu wskazano, że przedmiotowe postępowanie zostało wszczęte w związku z wynikami kontroli ww. apteki w trakcie, której ustalono, że w aptece wydaje się na podstawie zapotrzebowań znaczne ilości produktów leczniczych i innego asortymentu do podmiotów wykonujących działalność leczniczą - ambulatoryjne świadczenia zdrowotne. Podniesiono, że w aptece przyjmowano zapotrzebowania nieprawidłowo wystawione oraz realizowano je niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wskazał, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy uzasadnia przyjęcie, że skarżąca przestał dawać rękojmię należytego prowadzenia apteki, co winno skutkować cofnięciem zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej na podstawie art. 37 ap ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo farmaceutyczne (tekst. jedn.: Dz. U. z 2008 r. z 2008 r., poz. 271 ze zm., dalej "p.f.").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne