Wyrok NSA z dnia 14 maja 2019 r., sygn. II GSK 2316/17
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 stycznia 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 1649/16 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w B. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia reklamy apteki i nałożenia kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądzą od A. Sp. z o.o. w B. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 5 stycznia 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 1649/16 oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie nakazania zaprzestania prowadzenia reklamy apteki i nałożenia kary pieniężnej.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach (zwany dalej: WIF) wydał [...] września 2015 r. decyzję nr [...], w której stwierdził naruszenie przez przedsiębiorcę - A. Sp. z o.o. z siedzibą w B. zakazu, o którym mowa w art. 94a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm., zwanej dalej: P.f.) poprzez prowadzenie reklamy działalności apteki ogólnodostępnej o nazwie "[...]" zlokalizowanej w B. przy ul. [...], polegającej na umieszczeniu na budynku, obok witryn okiennych tej apteki, plakatu, na którym zamieszczono między innymi napis o treści: "Informujemy, że [...] pacjentom wydaje tańsze leki zamienniki z niższą ceną", przy czym słowa "tańsze leki" i "z niższą ceną" zostały wydrukowane dużo większą czcionką niż pozostały tekst. Organ pierwszej instancji nakazał zaprzestanie prowadzenia wspomnianej reklamy, a także nałożył na A. Sp. z o.o., prowadzącą wspomnianą aptekę, karę pieniężną w wysokości 3.000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty