22.05.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 maja 2019 r., sygn. II GSK 828/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 8 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 989/16 w sprawie ze skarg P.C. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P.C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.

Wyrokiem z dnia 8 grudnia 2016r, sygn. akt II SA/Rz 989/16, Wojewódki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę P. C. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] maja 2016r. nr [...] i nr [...], w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

II.

W dniu [...] grudnia 2013r. w lokalu o nazwie [...] w P., funkcjonariusze Urzędu Celnego w R. przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 612 ze zm.), dalej u.g.h. W trakcie kontroli stwierdzili, że w lokalu zainstalowane były dwa urządzenia do gier: [...] o numerze [...] i [...] NR [...], włączone do eksploatacji i gotowe do gry oraz że P. C. w dniu [...] października 2013r. zawarł umowę dzierżawy z A. sp. z o.o, na mocy której w swoim lokalu udostępnił dzierżawcy powierzchnię 3m2 pod instalację urządzeń do gier o nazwie [...] o numerze [...] i [...] NR [...]. Strony umówiły się nadto, że z tytułu zawartej umowy, dzierżawca będzie płacił P. C. od chwili zainstalowania urządzeń, czynsz dzierżawny w wysokości ustalonej procentowo od uzyskiwanego przez dzierżawcę przychodu z zainstalowanych urządzeń. Stawkę czynszu odnoszącą się do przychodów uzyskiwanych z eksploatacji zainstalowanego urządzenia strony tej umowy ustaliły na 40% od sumy przychodów. Przeprowadzone w trakcie kontroli eksperymenty wykazały, że gry na urządzeniach [...] o nr [...] i [...] nr [...] odbywają się w sposób losowy bez możliwości zatrzymania gry w wybranym przez prowadzącego eksperyment momencie, podobnie jak na automatach hazardowych, posiadających opinie techniczne wydane przez uprawnione jednostki badające oraz poświadczenia rejestracji. Do uruchomienia gier na urządzeniu niezbędne jest zakredytowanie odpowiednią kwotą pieniędzy. Urządzenie, na którym przeprowadzono eksperyment jest urządzeniem mechanicznym, elektronicznym w tym komputerowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne