Wyrok NSA z dnia 24 maja 2019 r., sygn. II GSK 3639/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 3/17 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. Sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 12 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 3/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z [...] października 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W toku kontroli przeprowadzonej w lokalu "[...]", zlokalizowanym w [...], ul [...], stwierdzono włączony i gotowy do gry automat o nazwie DAYTONA CLASIC nr [...]. Na urządzeniu tym umieszczona został naklejka, z której wynikało, że dysponentem urządzeń jest spółka z o.o. A. z siedzibą w B. (dalej "spółka", "skarżąca").
Decyzją z [...] stycznia 2016 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Bielsku-Białej nałożył na skarżącą karę pieniężną w wysokości 12.000 zł.
Decyzją z [...] października 2016 r. Dyrektor Izby Celnej w Katowicach utrzymał w mocy powyższą decyzję.
Organ stwierdził, że w wyniku eksperymentu ustalono, że gry na automacie miały charakter losowy i były organizowane w celach komercyjnych. Dodatkowo automat pozwalał na uzyskanie wygranych rzeczowych, tj. punktów pozwalających na kontynuację gry bez konieczności ponownego kredytowania automatu. Wynik gry nie był zależny od umiejętności i zręczności grającego. Powyższe ustalenia dały zatem podstawę do stwierdzenia, iż urządzenie jest automatem do gry w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 165 ze zm.; dalej u.g.h.), bowiem spełnia przesłanki określone w art. 2 ust. 3, w związku z art. 2 ust. 4 u.g.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty