Wyrok NSA z dnia 31 maja 2019 r., sygn. I GSK 584/17
Celne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.) Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek Protokolant Marta Woźniak po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A] sp. z.o.o. w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 8 listopada 2016 r. sygn. akt III SA/Lu 1292/15 w sprawie ze skargi [A] sp. z.o.o. w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [A] sp. z.o.o. w D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie 600 (sześćset) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. akt III SA/Lu 1292/15 oddalił skargę [A] Spółki z o.o. w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] lipca 2015 r. w przedmiocie długu celnego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W dniu [...] lutego 2012 r. [B] S.A., działając w imieniu skarżącej, zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar - koncentrat soku jabłkowego, bez dodatku cukru, brix 66, w ilości 24.000 kg.
W wyniku przeprowadzonej przez organ kontroli zgłoszenia celnego stwierdzono, że wartość importowanego towaru zadeklarowana w zgłoszeniu celnym rażąco odbiega od wartości podobnych towarów sprowadzanych na obszar celny Wspólnoty w zbliżonym czasie. W badanym okresie skarżąca dokonywała zakupu koncentratu soku jabłkowego od brytyjskiej firmy [C] z Wielkiej Brytanii, na podstawie umowy sprzedaży z dnia 9 lutego 2012 r.
Na podstawie ww. umowy dokonano zakupu towaru w ilości około 500 ton, w cenie 570 EUR/t. Na podstawie informacji i dokumentów handlowych oraz celnych uzyskanych od ukraińskiej administracji celnej ustalono, że producentem koncentratu soku jabłkowego była firma [D] z Ukrainy, która sprzedawała go ukraińskiej firmie [E] za cenę 1,80 EUR/kg Następnie firma ta odsprzedała ten sam towar brytyjskiej firmie [C] również po 1,80 EUR/kg, która z kolei tego samego dnia dalej odsprzedała ten sam koncentrat soku jabłkowego skarżącej za cenę 0,57 EUR/kg, wystawiając fakturę o tożsamym numerze i dacie jak dla poprzedniej transakcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty