19.03.2019

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2019 r., sygn. II GSK 235/17

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 września 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 378/16 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w A. na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zapłaty równowartości kosztów badania laboratoryjnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. Sp. z o.o. w A. na rzecz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie, wyrokiem z dnia 23 września 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 378/16, oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w A. A. Sp. z o.o. w A. (dalej także: "Spółka") na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej także: Prezes UOKiK) z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zapłaty równowartości kosztów badania laboratoryjnego.

Orzeczenie to poprzedziły następujące okoliczności.

W dniach [...]-[...] maja 2015 r. inspektorzy [...] Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej ("ŁWIH") z siedzibą w Ł. przeprowadzili kontrolę w należącym do Spółki sklepie dziecięcym "[A.]" mieszczącym się w Ł. przy ul. P. [...]. W trakcie kontroli pobrano do badań laboratoryjnych próbkę podstawową oraz próbkę kontrolną wyrobu - wózek dziecięcy spacerowy "[P.]". W wyniku badań przeprowadzonych przez Specjalistyczne Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Ł. stwierdzono, że przedmiotowy wózek dziecięcy jest niezgodny z wymaganiami rozporządzenia (WE) Nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) (Dz. Urz. UE L z 30 grudnia 2006 r. Nr 396, str. 1, dalej: "rozporządzenie nr 1907/2006"), a to z uwagi na zawartość estrów kwasu ftalowego [ftalanu di (2-etyloheksylu) (DEPH) tj. 9,6% ± 2,2% (w folii przeciwdeszczowej) oraz 7,8% ± 1,8% (w okienku z folii w budce), podczas gdy wartość dopuszczalna to 0,1%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne