19.03.2019

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2019 r., sygn. II GSK 30/19

Drogi publiczne; Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 października 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 795/17 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lutego 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA), wyrokiem z dnia 18 października 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 795/17, oddalił skargę A.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Warszawie z dnia [...] lutego 2017 r., nr [...] w przedmiocie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.

Orzeczenie to zapadło w następującym stanie sprawy.

Działając na wniosek A.A. Prezydent Miasta [...], decyzją z dnia [...] września 2013 r., odmówił wymienionemu wydania zezwolenia na zajęcie fragmentu pasa drogowego drogi powiatowej Al. [1] rej. Al. [2] w terminie od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2014 r. w celu funkcjonowania w nim kiosku handlowego (sprzedaż pieczywa i ciastek) o pow. 10 m.kw. Organ ustalił, że przedmiotowy kiosk handlowy usytuowany był w pasie drogowym Al. [1] rej. Al. [2] na mocy decyzji z dnia [...] lipca 2010 r. określającej termin zajęcia terenu od 1 lipca 2010 r. do 30 września 2010 r. W związku z lokalizacją obiektu w odległości 2 m od krawędzi jezdni Al. [1] strona była wielokrotnie, od 2007 r., informowana o konieczności poczynienia starań w zakresie znalezienia nowej lokalizacji i tym samym usunięcia obiektu z pasa drogowego. Zdaniem organu, lokalizacja kiosku nie spełnia kryteriów art. 43 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, dalej "u.d.p.", wskazującego, że obiekty budowlane przy drogach powiatowych winny być usytuowane od zewnętrznej krawędzi jezdni w odległości co najmniej 8 m. Organ podkreślił, że Al. [1] w rej. Al. [2] stanowi jeden z reprezentacyjnych ciągów komunikacyjnych w centrum [...]. Pełni ważną rolę w układzie drogowym miasta i charakteryzuje się wysokim natężeniem ruchu kołowego. W porannym szczycie natężenie ruchu wynosi 1940 pojazdów na godzinę, a w szczycie popołudniowym 2770 pojazdów na godzinę. Ponadto, kiosk usytuowany jest w rejonie skrzyżowania, w pobliżu przejść dla pieszych, co generuje dodatkowy ruch pieszych. Prezydent powołał się także na art. 39 ust. 3 u.d.p., pozwalający na lokalizowanie w pasie drogowym obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Takiej szczególnej okoliczności, w ocenie organu, nie stanowi fakt, że wnioskodawca otrzymywał wcześniej zezwolenia zarządcy drogi na funkcjonowanie kiosku handlowego w pasie drogowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne