09.04.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2019 r., sygn. II GSK 611/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Ol 1129/16 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Ol 1129/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lipca 2016 r. w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych.

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej w O. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w E. z dnia [...] maja 2016 r., wydaną na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: u.g.h.), którą nałożono na M. K. karę pieniężną w wysokości 72.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach: APOLLO GAMES nr [...], ADELL 2 nr [...], APEX MULTI MAGIC nr [...], APEX MULTI MAGIC III nr [...], APEX MULTI MAGIC FRUITS nr [...] i APEX MULTI MAGIC CLASSIC nr [...], poza kasynem gry, to jest w punkcie gier [...], przy ul. W. [...] w I.

Sąd I instancji uzasadniając oddalenie skargi M. K. na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 1302; dalej: p.p.s.a.), przytoczył dokonane w sprawie ustalenia faktyczne wskazując, że skarżący na równi ze spółkami, będącymi dysponentami automatów, czerpał zyski z prowadzonych na tych automatach gier. Okoliczność ta wynika z zabezpieczonych umów dzierżawy, których stroną był skarżący. Analiza treści tych umów, zdaniem WSA, potwierdza trafność oceny organów celnych. Stosownie do § 1 rzeczonych umów skarżący otrzymywał 40% przychodów uzyskiwanych z eksploatacji automatów. To skarżący umożliwił, poprzez wydzierżawienie części należącego do niego lokalu, zainstalowania i eksploatację automatów do gier hazardowych. W interesie skarżącego było umożliwienie funkcjonowania automatów, w tym zapewnianie ich zasilania. W końcu, jak wskazał WSA, to skarżący oferował w swoim lokalu gry na automatach w celu zwiększenia swoich dochodów i zajmował się kontrolą pracy automatów, bez czego efektywna ich eksploatacja nie byłaby w ogóle możliwa. Powyższą konstatację potwierdza zdaniem Sądu I instancji fakt, że M. K. przesłuchany w charakterze podejrzanego w dniu [...] lutego 2016 r. przyznał się do prowadzenia gry na zabezpieczonych w niniejszym postępowaniu automatach, tj. do popełnienia przestępstwa skarbowego z art. 107 § 1 k.k.s. opisanego w postanowieniu o przestawieniu zarzutów z dnia [...] stycznia 2016 r. Poza tym WSA zaznaczył, że w kontrolowanej sprawie niespornie skarżący (w dacie przeprowadzenia kontroli w lokalu) nie legitymował się zezwoleniem na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych, o którym mowa w art. 129 ust. 1 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp